BZX384C3V6-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,272
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
In Stock: 447
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 16
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
onsemi
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 3.6 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C3V6-G3-18
DigiKey Part Number
BZX384C3V6-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C3V6-G3-18
Description
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384C3V6-G3-18 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW