BZX384C11-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Datasheet
Upgrade
Diodes Incorporated
In Stock: 2,839
Datasheet
Upgrade
MCC (Micro Commercial Components)
Diodes Incorporated
Similar
Panjit International Inc.
Similar
onsemi
Zener Diode 11 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C11-HE3-18
DigiKey Part Number
BZX384C11-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C11-HE3-18
Description
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384C11-HE3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms