BZX384B8V2-E3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 2,930
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 108,999
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
In Stock: 118
onsemi
In Stock: 4
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
onsemi
Zener Diode 8.2 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B8V2-E3-08
DigiKey Part Number
BZX384B8V2-E3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384B8V2-E3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX384B8V2-E3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B8V2-E3-08
Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW