BZX384B68-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 5,645
Datasheet
Zener Diode 68 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B68-HE3-08
DigiKey Part Number
BZX384B68-HE3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B68-HE3-08
Description
DIODE ZENER 68V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384B68-HE3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 47.6 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
240 Ohms