BZX384B11-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 2,839
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 1
Zener Diode 11 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B11-HE3-08
DigiKey Part Number
BZX384B11-HE3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B11-HE3-08
Description
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384B11-HE3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms