BZT03C47-TR
DigiKey Part Number
112-BZT03C47-TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZT03C47-CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT03C47-TR
Description
DIODE ZENER 47V 1.3W SOD57
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 47 V 1.3 W ±6.38% Through Hole SOD-57
Category
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 36 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
175°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±6.38%
Supplier Device Package
SOD-57
Power - Max
1.3 W