BZT03C180-TR
DigiKey Part Number
112-BZT03C180-TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZT03C180-CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT03C180-TR
Description
DIODE ZENER 180V 1.3W SOD57
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 180 V 1.3 W ±6.39% Through Hole SOD-57
Category
Impedance (Max) (Zzt)
400 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 130 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6.39%
Supplier Device Package
SOD-57
Power - Max
1.3 W