BZM55B6V2-TR
DigiKey Part Number
112-BZM55B6V2-TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZM55B6V2-CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZM55B6V2-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZM55B6V2-TR
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW MICROMELF
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 500 mW Surface Mount MicroMELF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZM55B6V2-TR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
MicroMELF
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 2 V