BZG05B75-HM3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for BZG05B75-HM3-08 is not available
BZG05B75-HM3-08
DigiKey Part Number
BZG05B75-HM3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05B75-HM3-08
Description
DIODE ZENER 75V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 75 V 1.25 W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 56 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt)
135 Ohms