BZG03C240TR3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Image for BZG03C240TR3 is not available
BZG03C240TR3
DigiKey Part Number
BZG03C240TR3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C240TR3
Description
DIODE ZENER 240V 1.25W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 240 V 1.25 W Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 180 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Power - Max
1.25 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
850 Ohms