BYW27-400GP-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Diodes Incorporated
onsemi
Diodes Incorporated
onsemi
Diode 400 V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41)
BYW27-400GP-E3/73
DigiKey Part Number
BYW27-400GP-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYW27-400GP-E3/73
Description
DIODE STANDARD 400V 1A DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
3 µs
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 400 V
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
8pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)