5KP64-E3/54 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 404
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 711
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 765
114V Clamp 43.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP64-E3/54
DigiKey Part Number
5KP64-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP64-E3/54
Description
TVS DIODE 64VWM 114VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
114V