5KP33A-E3/73
DigiKey Part Number
5KP33A-E3/73GICT-ND - Cut Tape (CT)
5KP33A-E3/73GITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP33A-E3/73
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600
Detailed Description
53.3V Clamp 93.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V