5KP30A-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,924
Littelfuse Inc.
In Stock: 798
Similar
In Stock: 355
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 121
In Stock: 19
48.4V Clamp 103A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP30A-E3/73
DigiKey Part Number
5KP30A-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP30A-E3/73
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC P600
Detailed Description
EDA/CAD Models
5KP30A-E3/73 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V