5KP24AHE3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 21,265
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 167
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 437
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 500
In Stock: 428
In Stock: 113
38.9V Clamp 129A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP24AHE3/51
DigiKey Part Number
5KP24AHE3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP24AHE3/51
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
129A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V