5KP188HE3/54
DigiKey Part Number
5KP188HE3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP188HE3/54
Description
TVS DIODE 188VWM 344VC P600
Customer Reference
Detailed Description
344V Clamp 14.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
188V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
209V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
344V