5KP17A-E3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 245
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,043
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 429
YAGEO
YAGEO
27.6V Clamp 181A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP17A-E3/54
DigiKey Part Number
5KP17A-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP17A-E3/54
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC P600
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
181A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V