3KASMC18AHE3/9AT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 8,565
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 884
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 1,234
Bourns Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
29.2V Clamp 103A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
3KASMC18AHE3/9AT
DigiKey Part Number
3KASMC18AHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KASMC18AHE3/9AT
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 185°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V