1N5250B-TR
DigiKey Part Number
1N5250BVSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1N5250BVSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5250B-TR
Description
DIODE ZENER 20V 500MW DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-204AH (DO-35)
Power - Max
500 mW