1.5SMC62CA-M3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 903
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 13,662
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
In Stock: 283
Central Semiconductor Corp
YAGEO
YAGEO
In Stock: 799
In Stock: 28
Littelfuse Inc.
In Stock: 167
85V Clamp 17.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC62CA-M3/9AT
DigiKey Part Number
1.5SMC62CA-M3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC62CA-M3/9AT
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
53V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
58.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85V