1.5SMC33CAHM3/I is out of stock and backorders are currently unavailable.
Datasheet
45.7V Clamp 32.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
1.5SMC33CAHM3/I
DigiKey Part Number
1.5SMC33CAHM3/I-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC33CAHM3/I
Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28.2V
Voltage - Breakdown (Min)
31.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.7V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
32.8A