1.5SMC16CAHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 776
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 904
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
YAGEO
YAGEO
MCC (Micro Commercial Components)
Littelfuse Inc.
22.5V Clamp 66.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC16CAHE3/9AT
DigiKey Part Number
1.5SMC16CAHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC16CAHE3/9AT
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
66.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13.6V
Voltage - Breakdown (Min)
15.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22.5V