WSLP0603R1000DEA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WSLP0603R1000DEA |
Description | RES 0.1 OHM 0.5% 2/5W 0603 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 mOhms ±0.5% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
Mfr | Temperature Coefficient ±75ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Ratings AEC-Q200 |
Tolerance | Size / Dimension 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm) |
Power (Watts) | Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm) |