WSLP0603R1000DEA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
100 mOhms ±0.5% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSLP0603R1000DEA
DigiKey Part Number
541-WSLP0603R1000DEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSLP0603R1000DEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSLP0603R1000DEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP0603R1000DEA
Description
RES 0.1 OHM 0.5% 2/5W 0603
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)