WSL2512R0100FEB18
DigiKey Part Number
541-WSL2512R0100FEB18TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSL2512R0100FEB18CT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSL2512R0100FEB18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL2512R0100FEB18
Description
RES 0.01 OHM 1% 2W 2512
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSL2512R0100FEB18 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)