WSL2010R1500FEA
DigiKey Part Number
WSLE-.15TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSLE-.15CT-ND - Cut Tape (CT)
WSLE-.15DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL2010R1500FEA
Description
RES 0.15 OHM 1% 1/2W 2010
Customer Reference
Detailed Description
150 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSL2010R1500FEA Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)