TNPW080551K1BYEA
DigiKey Part Number
TNPW080551K1BYEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPW080551K1BYEA
Description
RES 51.1K OHM 0.1% 0.26W 0805
Detailed Description
51.1 kOhms ±0.1% 0.26W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
TNPW080551K1BYEA Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)