RWR89S5R00DMB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
5 Ohms ±0.5% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S5R00DMB12
DigiKey Part Number
RWR89S5R00DMB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S5R00DMB12
Description
RES 5 OHM 0.5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
M (1%)