RWR89S5R00BSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5 Ohms ±0.1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S5R00BSRSL
DigiKey Part Number
RWR89S5R00BSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S5R00BSRSL
Description
RES 5 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
S (0.001%)