RWR89S1800FRS70 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
180 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S1800FRS70
DigiKey Part Number
RWR89S1800FRS70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S1800FRS70
Description
RES 180 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89S1800FRS70 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
R (0.01%)