RWR89N1000FPB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
100 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR89N1000FPB12
DigiKey Part Number
RWR89N1000FPB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89N1000FPB12
Description
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89N1000FPB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
P (0.1%)