RWR84N56R2FRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
56.2 Ohms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR84N56R2FRRSL
DigiKey Part Number
RWR84N56R2FRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84N56R2FRRSL
Description
RES 56.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84N56R2FRRSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)