RWR84N2001BRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
2 kOhms ±0.1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR84N2001BRBSL
DigiKey Part Number
RWR84N2001BRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84N2001BRBSL
Description
RES 2K OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84N2001BRBSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)