RWR81S4990DSS70 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
499 Ohms ±0.5% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR81S4990DSS70
DigiKey Part Number
RWR81S4990DSS70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81S4990DSS70
Description
RES 499 OHM 0.5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81S4990DSS70 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)