RWR81N3R09FSS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
3.09 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR81N3R09FSS73
DigiKey Part Number
RWR81N3R09FSS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81N3R09FSS73
Description
RES 3.09 OHM 1W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81N3R09FSS73 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)