RNR70J2001FPRE8 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR70J2001FPRE8
DigiKey Part Number
541-RNR70J2001FPRE8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR70J2001FPRE8
Description
RES 2K OHM 1% 3/4W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Failure Rate
P (0.1%)