RNR60H2552DSB14
DigiKey Part Number
541-RNR60H2552DSB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR60H2552DSB14
Description
RES 25.5K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
25.5 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNR60H2552DSB14 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
S (0.001%)