RNR55H61R9FPB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
61.9 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55H61R9FPB14
DigiKey Part Number
RNR55H61R9FPB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55H61R9FPB14
Description
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNR55H61R9FPB14 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)