RNR55H2001BSRE8 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Dale
In Stock: 458
In Stock: 0
2 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55H2001BSRE8
DigiKey Part Number
541-RNR55H2001BSRE8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55H2001BSRE8
Description
RES 2K OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)