RNR55H1101FSRE6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
In Stock: 56
1.1 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55H1101FSRE6
DigiKey Part Number
RNR55H1101FSRE6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55H1101FSRE6
Description
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNR55H1101FSRE6 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)