RNC65K1871FPR64 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1.87 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC65K1871FPR64
DigiKey Part Number
541-RNC65K1871FPR64TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC65K1871FPR64
Description
RES 1.87K OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Failure Rate
P (0.1%)