RNC60J1101FSB14
DigiKey Part Number
RNC60J1101FSB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC60J1101FSB14
Description
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
1.1 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNC60J1101FSB14 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
S (0.001%)