RNC60H2490FMRE6
DigiKey Part Number
RNC60H2490FMRE6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC60H2490FMRE6
Description
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
249 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNC60H2490FMRE6 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
M (1%)