RNC60H1963FSBSL201 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 250
Datasheet
196 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC60H1963FSBSL201
DigiKey Part Number
541-RNC60H1963FSBSL201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC60H1963FSBSL201
Description
RES 196K OHM 1% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
S (0.001%)