RNC60H1502BSRE7
DigiKey Part Number
541-RNC60H1502BSRE7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC60H1502BSRE7
Description
RES 15K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
15 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
S (0.001%)