RNC55J2003DSBSL65 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
200 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55J2003DSBSL65
DigiKey Part Number
541-RNC55J2003DSBSL65TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J2003DSBSL65
Description
RES 200K OHM 0.5% 1/8W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55J2003DSBSL65 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)