RNC55J1002FMB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 96
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Upgrade
In Stock: 190
In Stock: 42
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
10 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55J1002FMB14
DigiKey Part Number
RNC55J1002FMB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J1002FMB14
Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55J1002FMB14 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
M (1%)