RNC55H2743FSS20 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 388
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
274 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55H2743FSS20
DigiKey Part Number
541-RNC55H2743FSS20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H2743FSS20
Description
RES 274K OHM 1% 1/8W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55H2743FSS20 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)