RNC50J1002BSRE6
DigiKey Part Number
541-RNC50J1002BSRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RNC50J1002BSRE6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC50J1002BSRE6
Description
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNC50J1002BSRE6 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Failure Rate
S (0.001%)