RNC50H1401BSB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 415
1.4 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC50H1401BSB14
DigiKey Part Number
RNC50H1401BSB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC50H1401BSB14
Description
RES 1.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC50H1401BSB14 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Failure Rate
S (0.001%)